В периода 24 март – 14 април 2025 г. ще се проведат публични лекции на д-р Виктория Башам.

Д-р Виктория Башам е преподавател и академичен съветник в Clarke Honors College в Университета в Салсбери (Salisbury University), САЩ, Мериленд. Тя има докторска степен по славянски езици и литератури от Вирджинския университет (University of Virginia) – САЩ. Специализира в областта на фолклора. Стипендиант е на престижната международна програма за учени Фулбрайт (Fulbright US Scholar Program).


  • 24 март 2025 г. – 13,30 ч., УниБИТ – корпус 1, зала 20: Свръхестествената роля на кравата и потъпканата коса: Две интерпретации на края на индийска версия на „Пепеляшка“

Почти всяка култура има своя версия на „Пепеляшка“ и някои от тези версии са доста различни от добре познатите истории на Шарл Перо и Братя Грим. Една индийска версия разказва за момче с прекрасна дълга коса и крава, която се превръща в неговия свръхестествен помощник. Индийската приказка завършва доста озадачаващо: вместо царски зет оплешивялото момче става слуга в двореца. Тази лекция ще представи две интерпретации на края на индийската приказка, вземайки предвид индийските традиционни вярвания и културния контекст на приказката. Ще бъде направена и съпоставка между индийската приказка и западни приказки на известни събирачи и разказвачи като Братя Грим и Андерсен, които също привидно озадачават публиката със своя неочакван край. 

  • 31 март 2025 г. – 13,30 ч., УниБИТ – корпус 1, зала 20: Свръхестественото в образованието: Американски университетски легенди

Според някои учени основната разлика между легендата и вълшебната приказка е, че легендата не обещава щастлив край за главния герой. В легендата човекът е противопоставен на сили много по-големи и могъщи от него и често може да загуби двубоя с тях. Всеки университетски кампус в САЩ има свой набор от университетски легенди, които го отличават от останалите висши учебни заведения, но същевременно го и приобщават към общата университетска фолклорна традиция. Университетските легенди се делят на много различни подгрупи като: сгради, изпити, храна, заболявания, професори, убийства/самоубийства, призраци и други. Тази лекция ще запознае аудиторията с жанра на американските университетски легенди и ще ги дискутира от гледна точка на тяхната основна функция: чрез университетските легенди студентите пазят традицията на университета, като същевременно изразяват най-дълбоките си и искрени страхове, вълнения и въпроси свързани с „новият живот,“ който ги очаква далеч от дома, и с цялостната обстановка в държавата и света в определен период от време.

  • 14 април 2025 г. – 13,30 ч., УниБИТ – корпус 1, зала 20Мистични водни красавици: Русалките по света

Как са изглеждали древногръцките сирени? Колко опашки имат русалките? Как са се появили китовете, моржовете и тюлените? Ходят или плуват славянските русалки? Тази лекция ще отговори на всички тези и на още много любопитни въпроси, свързани с образа на русалката, който се среща в много култури по цял свят. Ще бъдат дискутирани легенди, предмети, архитектурни обекти, произведения на изкуството и откъси от филми, свързани с русалките.


Публичните лекции са свързани с реализирането на проект „Интердисциплинарно изследване върху вярванията и представите за свръхестествените и митичните сили, съхранени в културната памет на Северозападна България, и тяхнататрансмисия през времето“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ по договор № КП-06-Н75/4 / 2023 г.